Wiosna’24

Sekrety wiosny

Kraków wiosenny zaskakuje, skłania do wypraw, spotkań i odkrywania sekretów miasta!

Krakowską kulturalną wiosnę rozpoczyna Festiwal Misteria Paschalia, tradycyjnie związany z okresem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Tegoroczne wydarzenia jednego z najważniejszych europejskich świąt muzyki dawnej zostały zaprogramowane przez Vincenta Dumestre’a, francuskiego muzyka i szefa zespołu Le Poème Harmonique, który objął na trzy lata kierownictwo artystyczne festiwalu.

Obok koncertów czerpiących z nieprzebranego bogactwa europejskiej muzyki epoki baroku tegoroczny festiwal jest okazją do zapoznania się z mistrzostwem budowniczych dawnych instrumentów klawiszowych – i grających na nich współcześnie artystów. Niejako dopełnieniem festiwalu staje się koncert samego Jordiego Savalla, który poprowadzi zespoły La Capella Reial de Catalunya oraz Le Concert des Nations w wykonaniu Pasji według św. Jana Johanna Sebastiana Bacha w ramach cyklu ICE Classic.

A już w kwietniu rozpoczyna się sekwencja trzech festiwali…

…dzięki którym Kraków staje się jedną z europejskich stolic kinematografii. Mastercard Off Camera to święto kina niezależnego, Festiwal Muzyki Filmowej łączy zamiłowanie do wielkich hollywoodzkich produkcji i muzyki na żywo (Król Lew!) z misją edukacyjną i promocyjną, Krakowski Festiwal Filmowy – najstarszy z nich, organizowany po raz 64! – to panorama filmów dokumentalnych, krótkometrażowych, muzycznych… Prestiżowe nagrody, wybitni goście z całego świata i przede wszystkim wspaniałe filmy na wszystkich trzech festiwalach powodują, że do początków czerwca miłośnicy srebrnego ekranu przeżywają niemal nieustającą prawdziwą ucztę. Niejako prologiem do niej jest Noc Kin Studyjnych, święto kameralnych sal o ambitnym repertuarze wykraczającym poza komercyjny mainstream.

Wiosenne drogi prowadzą nas na wystawy – i tu czeka nas wiele odkryć.

Wystawa Wawel Wyspiańskiego odwołuje się do wyobraźni tego niezwykłego artysty, dramaturga i wizjonera. Nowe wystawy prezentują Cricoteka (portret pioniera polskiego performansu Jerzego Beresia) i MOCAK (Jedzenie w sztuce). Wyjątkowy dar dla miasta – kolekcję Teresy i Andrzeja Starmachów – oglądamy w Bunkrze Sztuki. Do ważnych i trudnych chwil w historii Polski i Europy odwołują się pokazy w Międzynarodowym Centrum Kultury (Odesa. Długi wiek XX w sztuce) czy Muzeum Nowej Huty (Bunt w systemie) oraz nowo otwarte Muzeum KL Plaszow.

Siłę krakowskich środowisk artystycznych i różnorodność oferty galerii sztuki podkreśli Cracow Art Week KRAKERS. Instytucje nie pozostają w tyle – Krakowska Noc Muzeów stawia w tym roku na podkreślanie wagi edukacji i nauki. A przecież mamy także Międzynarodowe Triennale Grafiki, wydarzenie o tradycjach sięgających lat 60. ubiegłego wieku, które tym razem wraca do nas już w maju.

Warto podkreślić niezliczoną liczbę koncertów – muzyki klasycznej, popularnej czy rockowej – organizowanych w największych salach koncertowych Krakowa (Tauron Arena, ICE Kraków), ale też w klubach i plenerach miasta. Będą gwiazdy! Copernicus Festival skłoni nas do refleksji nad pojęciem maszyny. Spotkamy średniowiecznych wojów i… paradę smoków.

Kraków wiosenny zaskakuje, skłania do wypraw, spotkań i odkrywania sekretów miasta – o całym tym bogactwie w jego odświętnym i codziennym wymiarze informujemy na portalu karnet.krakowculture.pl.

Redakcja Kraków`Culture

Wiosna’24

Kalendariumwydarzeń

16 opowieści

Poznaj KrakówCulture

Podziwiamy kulturę w jej odświętnych i codziennych manifestacjach, od największych festiwali, koncertów czy monumentalnych wystaw po setki comiesięcznych spotkań i artystycznych odkryć. Za tym imponującym obrazem kryją się niewyczerpane źródła kulturalnego dziedzictwa Krakowa, opowieści, które inspirują i są punktem odniesienia dla współczesnych twórców.