Kalendarium
Poniższa lista to starannie dokonany wybór tego, co dla kultury Krakowa w trzech miesiącach sezonu znaczące, emblematyczne, kluczowe.
Niezależnie od czasu trwania czy dziedziny sztuki to właśnie te wydarzenia składają się na lato Kraków Culture!
Letni Festiwal Opery Krakowskiej
W festiwalowym zwieńczeniu sezonu na scenie Opery Krakowskiej zabrzmią słynne dramaty: Tosca, Carmen i Trubadur, komedia wszech czasów Wesele Figara i romantyczno-patriotyczny Straszny dwór. Przyjemności życia zażyjemy dzięki kantacie Carmina Burana i operetce Baron cygański wystawionych w zielonej scenerii Ogrodu Botanicznego. Poznamy też Dyrektora teatru… czyli premierową inscenizację wdzięcznej Mozartowskiej jednoaktówki.
ICE Classic: Fabio Biondi
Włoski skrzypek i dyrygent Fabio Biondi, gwiazda drugiego w 2022 roku koncertu z cyklu ICE Classic, wraz z założonym przez siebie zespołem Europa Galante zaprezentuje w Krakowie wyjątkową wersję „Czterech pór roku” Vivaldiego, w której koncerty skrzypcowe przeplatane będą barokowymi ariami tematycznie związanymi z daną porą roku. Program prezentowany wspólnie z węgierską sopranistką Emőke Baráth nosi tytuł Głos natury.
Zobacz: Brytania
Wielka Brytania od zamknięcia kopalń aż po Brexit i COVID-19, historia Wysp widziana przez obiektywy najlepszych brytyjskich dokumentalistów – wystawa w MuFo Rakowicka obejmuje dwieście zdjęć z lat 1963–2020 stworzonych przez trzydzieścioro dziewięcioro autorów. Są wśród nich dzieła klasyków, takich jak David Hurn, Martin Parr, John Davies czy Anna Fox, jak i odkrytych po latach, choć nie mniej ciekawych twórców i twórczyń.
Pochód Lajkonika
Harce Lajkonika to jedna najpiękniejszych tradycji Krakowa. Orszak słynnego konika zwierzynieckiego niezmiennie przemierzy trasę: ulica Senatorska – klasztor ss. Norbertanek – ulica Kościuszki – ulica Zwierzyniecka – Filharmonia Krakowska – ulica Franciszkańska – ulica Grodzka – Rynek Główny, gdzie na scenie pod Wieżą Ratuszową „haracz” przekaże mu prezydent miasta.
Festiwal Kultury Żydowskiej
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to największa prezentacja współczesnej kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie. Każdego roku prezentuje niemal 300 wydarzeń (w programie głównym i towarzyszącym), gromadzi około 30 000 osób z całego świata, które biorą udział w warsztatach, wykładach, dyskusjach, spacerach oraz oczywiście w koncertach i innych wydarzeniach muzycznych. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest woda.
Wianki – Święto Muzyki
Wydarzenie związane z tradycją nocy świętojańskiej, a odbywające się w formule czerpiącej z Fête de la Musique (fr. Święto Muzyki) – imprezy, podczas której różnorodna muzyka rozbrzmiewa w wielu zakątkach miasta. Tegoroczne Wianki sięgają do wątków ludowych. Główne koncerty odbędą się na Rynku Głównym i Powiślu, a wyjątkowa kulminacja imprezy – o wschodzie słońca na kopcu Kraka.
Summer Jazz Festival Kraków
Festiwal organizowany od 1996 roku. Początkowo jego program obejmował serię wieczorów jazzowych w Piwnicy pod Baranami, z czasem został poszerzony o występy polskich i zagranicznych artystów na najbardziej prestiżowych scenach miasta i w plenerze. Tegoroczny program liczy ok. 130 pozycji, w tym koncerty gwiazd: Ala Di Meoli, Kenny’ego Garretta, Johna Scofielda i Nigela Kennedy’ego.
Gwiazdy w TAURON Arena Kraków
Od momentu otwarcia w 2014 roku w Tauron Arenie Kraków odbywają się wielkie koncerty – od muzyki poważnej, przez filmową, po widowiska rockowe i popowe. Po przerwie wymuszonej przez pandemię w tym roku do hali wracają największe światowe gwiazdy. W lecie w Krakowie wystąpią: giganci muzyki pop (Alicia Keys, 26.06; Harry Styles, 18.07), reprezentanci mocniejszych brzmień (Pearl Jam, 14.07; Sabaton,23.08; Rage Against the Machine ,15.09), mistrzowie muzyki „epickiej” z projektu Two Steps from Hell (2.07) oraz tenor Andrea Bocelli (27.08).
Festiwal Otwarcia
Od początku lipca Wawel zaprasza na wielkie otwarcia: Nowego Skarbca Koronnego, nowych odsłon Prywatnych Apartamentów Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, a także wystawy czasowej Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich. W ramach tej ostatniej zobaczymy arcydzieła z Rijksmuseum w Amsterdamie czy londyńskiej National Gallery, w tym obraz Paola Uccella Święty Jerzy i smok z 1470 roku.
Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta
Międzynarodowy konkurs dla skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów reprezentujących różne style muzyczne, który odbywa się od 2014 roku w cyklu dwuletnim. Jurorzy poszukują indywidualności na miarę patrona imprezy, jednego z najważniejszych polskich muzyków jazzowych – Zbigniewa Seiferta. Przesłuchania konkursowe odbywają się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a koncert finałowy – w Krakowie.
EtnoKraków / Rozstaje
Międzynarodowy festiwal poświęcony muzyce etnicznej, tradycyjnej i world music, jedno z najważniejszych tego typu przedsięwzięć w Polsce i Europie. Nieprzerwanie od 1999 roku służy budowaniu postawy otwartości i dialogu na gruncie sztuk. W tegorocznych koncertach na plenerowej scenie Fortów Kleparz, w klubach Strefa i Alchemia czy na dziedzińcu Radia Kraków zagrają artyści z Polski, Ukrainy, Białorusi oraz dalszych zakątków świata.
Festiwal Miłosza
W sercu literackiego Krakowa, czyli w Pałacu Potockich, a także w krakowskich księgarniach po raz kolejny wsłuchamy się w głosy poetek i poetów, którzy zjadą do Krakowa na święto poezji. W programie festiwalu jak zawsze znalazły się czytania, debaty, wykłady mistrzowskie, premiery poetyckie i eksperymentalne formy obcowania z literaturą. W tym roku niezwykle istotne miejsce zajmuje pasmo Rodzinna Europa | Родинна Європа, które pozwoli spojrzeć na kanoniczne dzieło Miłosza z zupełnie nowej, aktualnej perspektywy.
ULICA Festival
Fenomenalne widowiska, spektakle teatralne, happeningi, improwizacje, kameralne i wielkoformatowe realizacje plenerowe – to wszystko i jeszcze więcej każdego roku rozgrywa się na najpiękniejszych ulicach i placach Krakowa. Tegoroczna edycja festiwalu teatrów ulicznych odbywa się pod hasłem „Horyzont polski”.
Festiwal Muzyki Polskiej
To, co najlepsze w muzyce powstałej nad Wisłą, a zarazem alternatywny ogląd rodzimej twórczości – Festiwal Muzyki Polskiej jak zwykle sięga po nazwiska najbardziej znane (Chopin, Szymanowski), współczesne (Mykietyn, Słowiński), zapomniane (Gablenz, Kozłowski), a nawet takie, które z muzyką wydają się mieć niewiele wspólnego (Mickiewicz? – no chyba że Ballady i romanse!).
Noc Jazzu
Należąca do cyklu Krakowskie Noce Noc Jazzu gromadzi na scenach plenerowych i klubowych przedstawicieli młodej sceny jazzowej i jazzu tradycyjnego. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 2007 roku podczas jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa. W tym roku jazz nocą zabrzmi m.in. na Małym Rynku, w Sukiennicach, Piwnicy pod Baranami, klubach Globus i Alchemia czy Dworku Białoprądnickim.
Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”
Głównym celem wydarzenia są prezentacje związane z dziedzictwem tanecznym Krakowa, Polski, Europy, a nawet całego świata. Tegoroczna edycja będzie przebiegać wokół tematu komedii-baletu, istotnej formy dworskich widowisk łączących komedię i taniec.
Krakowski Festiwal Tańca
Inicjatywa Krakowskiego Centrum Choreograficznego, która trzy dotychczasowe marki: Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz BalletOFFFestival scala w jedno wydarzenie skrojone na znacznie większą skalę i o międzynarodowym charakterze. Wydarzenie prezentujące potencjał tańca współczesnego obejmuje polskie i zagraniczne spektakle taneczne, warsztaty ruchowe, wykłady oraz wydarzenia towarzyszące, które odbędą się w Nowohuckim Centrum Kultury i klubie Hevre.
Musica Divina
Jak mówią o nim organizatorzy: festiwal, który dotyka sacrum. Skupiona na utworach sakralnych Musica Divina w tym roku startuje z trzyletnim cyklem poświęconym różnym formom modlitwy – otworzą go ciemne jutrznie. Na szczególną uwagę zasługuje także koncert estońskiego zespół Linnamuusikud o oryginalnym, wyłamującym się z tradycji wykonawstwa historycznego i nieczęsto w Polsce spotykanym brzmieniu.
Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej
Ta największa i najpełniejsza prezentacja polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej udowadnia, że rzemiosło ludowe wciąż jest żywe. Obok kramów hafciarek, garncarzy, koronczarek, tkaczy czy rzeźbiarzy na Rynku Głównym stanie scena, na której wystąpią zespoły folklorystyczne z Polski i zagranicy.
Festiwal Pierogów
Na Małym Rynku poczujemy unoszący się w powietrzu smakowity zapach. Podczas Festiwalu Pierogów wystawcy zaserwują ich najróżniejsze klasyczne i bardziej fantazyjne wariacje w wersji gotowanej, smażonej lub pieczonej. Nie zabraknie też programu artystycznego na pobliskiej scenie.
Urodziny Smoka – piknik plenerowy
Jesienią 1972 roku pod wawelskim wzgórzem stanęła groźna postać smoka – rzeźba autorstwa Bronisława Chromego. Nawiązujący do krakowskiej legendy monument stał się odtąd jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Tegoroczny „smoczy jubileusz” to seria wydarzeń zarówno corocznych (czerwcowa Parada Smoków), jak i zaprojektowanych właśnie na tę okazję. Są wśród nich wystawa prac Bronisława Chromego w ogrodach wawelskich, Smocze Kino Letnie (2–3 lipca) oraz sierpniowe smocze miasteczko na Błoniach. Smoki witają w Krakowie!
Noc Cracovia Sacra
Noc Cracovia Sacra pokazuje duchowe dziedzictwo Krakowa na tle najcenniejszych zabytków kultury materialnej. Jej program tworzą koncerty, wystawy i zwiedzanie obiektów sakralnych. Motywem przewodnim tej edycji jest najważniejszy symbol chrześcijaństwa – krzyż, a szczególny wymiar nadają jej trzy jubileusze: 800-lecie opactwa oo. Cystersów w Mogile, 800-lecie parafii Mariackiej i 550-lecie obecności oo. Paulinów na Skałce.
BNP Paribas Green Film Festival
Unikatowe w skali Polski wydarzenie, które łączy wysoki poziom artystyczny filmów, sztukę i edukację ekologiczną. Co roku jego centralnym punktem w przestrzeni Krakowa jest miasteczko festiwalowe na Bulwarach Wiślanych u podnóża Wawelu, gdzie odbywają się pokazy filmowe, warsztaty, panele dyskusyjne i inne wydarzenia towarzyszące.
Festiwal Muzyka w Starym Krakowie
Tego lata muzyka znów zagości w starym Krakowie: w zabytkowych kościołach, klasztorach i pałacach, na historycznych dziedzińcach czy w salach koncertowych – bo to właśnie miasto i jego wyjątkowe scenerie są klamrą, która spaja program jednego z najstarszych polskich festiwali (to już 47. edycja!).
Kraków Live Festival
Dwudniowa impreza, która symbolicznie zamyka sezonu festiwalowy w Polsce, co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy fanów muzyki. Line-up festiwalu skierowanego przede wszystkim do młodych odbiorców opiera się na światowych i polskich gwiazdach muzyki hip-hopowej, elektronicznej i pop. W tym roku na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego wystąpią m.in. Future, Halsey i Lewis Capaldi.
ICE Classic: Patricia Kopatchinskaja
W trzecim w tym roku koncercie z cyklu ICE Classic błyszczeć będzie Patricia Kopatchinskaja, skrzypaczka znana z temperamentu, wirtuozerii i przekraczania ram muzyki. Wspólnie z Giovannim Antoninim i jego zespołem Il Giardino Armonico opracowali program Co dalej Vivaldi?, w którym wirtuozowskie koncerty Rudego Księdza przeplatają się z krótkimi utworami współczesnymi napisanymi w większości na zamówienie Kopatchinskiej.
Sacrum Profanum
Festiwal z niemal dwudziestoletnią historią. W swojej obecnej formule skupia się na budowaniu mostów między muzyką niezależną i akademicką, a także wchodzi w interakcje ze sztukami plastycznymi, operą, teatrem czy performansem. „Profanuje” klasykę, tradycję i konserwatyzm, „sakralizuje” eksperyment, awangardę i ciekawość. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są „Gatunki zagrożone wyginięciem”.
Bomba Megabitowa
Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie na mapie Polski. Pierwsza edycja festiwalu była osnuta wokół twórczości polskiego pisarza science fiction. Formuła tegorocznej edycji została rozszerzona o motyw przewodni, jakim są zmiany klimatyczne.
Wisła re-kreacja
Wystawa przygotowana w Pałacu Krzysztofory przez Muzeum Krakowa we współpracy z licznymi partnerami otwiera wielowątkową dyskusję na temat aktualnej roli Wisły w życiu mieszkańców. Jej współczesna rekreacyjna funkcja nie może się oczywiście obejść bez różnorakich historycznych odniesień, przede wszystkim do wielowiekowej funkcji transportowej i działalności flisaków. Istotnym zagadnieniem na wystawie jest także kwestia ochrony przyrody.
Polityka w sztuce
Dziesiąta wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której kuratorzy łączą sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi, prezentuje krytyczne spojrzenie współczesnych twórców na posunięcia władzy, ujawniając i piętnując sztuczność oraz zakłamanie strategii politycznych. Nie tyle chodzi tu o potępianie samej polityki, co o pokazanie, że jest ona obszarem etycznie labilnym, w którym człowiek łatwo ulega moralnemu zepsuciu.
POWERBANK / siła kobiet
W sto jedenastym roku działalności Muzeum Etnograficzne w Krakowie sięga do postaci kobiet, które na rozmaite sposoby tworzyły jego dzieje i kolekcję, jej treści i sensy. Bohaterkami interaktywnej wystawy w dawnej siedzibie banku przy ul. Krakowskiej 46 są kobiety z pierwszego rzędu – arystokratki, emancypantki, społeczniczki, ale i te zapomniane, anonimowe, z których mocy także możemy czerpać do dziś.
Nie poddaję się, trwam. Władysław Wałęga – malarstwo
Muzeum Etnograficzne w Krakowie prezentuje twórczość wybitnego artysty art brut, który poprzez sztukę szukał ocalenia od lęków, nałogów, depresji i demonów wyobraźni. Wystawie towarzyszą bardzo aktualne pytania: jak wyrażać pozytywnie samego siebie, a zarazem być uważnym na osoby, z którymi żyjemy, pracujemy, spotykamy się, a które być może doświadczają różnorakich lęków?
NH FEST
NH FEST to nazwa, która łączy wydarzenia muzyczne, teatralne, taneczne, plastyczne i warsztatowe, odbywające się w zrewitalizowanym otoczeniu Nowohuckiego Centrum Kultury przez dwa wakacyjne miesiące. Na dwóch scenach plenerowych pojawią się też cykle spotkań kulinarnych i kabaretowych.
Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora
Niekonwencjonalna instalacja, przygotowana w Cricotece przez dawnego aktora Cricot 2 Bogdana Renczyńskiego, ukazuje Tadeusza Kantora jako twórcę totalnego. Kostiumy i obiekty ze spektakli przejmują tu rolę narratorów opowiadających o powstawaniu kolejnych spektakli – od tych inspirowanych Witkacym, przez realizacje Teatru Śmierci, aż po ostatnie przedstawienie Dziś są moje urodziny.
Nowy początek. Modernizm w II RP
Wystawa w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przedstawia wielostronny obraz pierwszej fali modernizmu w Polsce – od malarskich obrazów po techniczne wynalazki, od architektury po projekty tkanin, mebli i przedmiotów codziennego użytku. Sztuka okresu międzywojennego odzwierciedla zachodzące wówczas procesy, które stały się źródłem społecznego i technologicznego rozwoju, ale także fizycznej i duchowej degradacji.
Odwiedź
karnet.krakowculture.pl
Od klimatycznych klubów po wielkie sale koncertowe, od repertuarowej klasyki po sztukę eksperymentu, od literackich festiwali po kameralne spotkania – na pełen obraz krakowskiej kultury składają się setki, a w pełni sezonu nawet tysiące wydarzeń miesięcznie. Chcesz być z nimi na bieżąco?
O wszystkich piszemy na stronie