Kalendarium
Poniższa lista to starannie dokonany wybór tego, co dla kultury Krakowa w trzech miesiącach sezonu znaczące, emblematyczne, kluczowe.
Niezależnie od czasu trwania czy dziedziny sztuki to właśnie te wydarzenia składają się na wiosnę Kraków Culture!
ICE Classic: Jan Lisiecki
Prestiżowy cykl koncertów w Sali Audytoryjnej im. K. Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków powraca – w swojej marcowej odsłonie z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu polsko-kanadyjskiego pianisty Jana Lisieckiego, artysty wytwórni Deutsche Grammophon.
Małgorzata Markiewicz. To już nie jest męski świat
Wystawa w galerii Bunkier Sztuki w Pałacu Potockich dotyka zagadnień nierówności i wyparcia kobiet z głównego nurtu historii oraz prowokuje do dyskusji na temat ich współczesnej roli w relacjach zawodowych, rodzinnych i społecznych. Ekspozycja obejmuje też prace innych wskazanych przez autorkę artystek, których twórczość odnosi się do podobnych zagadnień, m.in. Marii Pinińskiej-Bereś, Valie Export czy Jadwigi Sawickiej.
Jacek Malczewski – romantyczny
Inspiracją dla wystawy w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie jest przypadająca w 2022 roku 200. rocznica wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza uznawanych za manifest polskiego romantyzmu. Prezentacja w oparciu o 150 prac wybitnego symbolisty ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych przybliża główne wątki w jego twórczości, które wyrosły z tradycji romantycznych.
Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza
Wystawa w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przybliża oeuvre jednego z najbardziej intrygujących malarzy skandynawskich. Powściągliwa narracyjnie, wyrafinowana kolorystycznie, kontemplacyjna twórczość duńskiego artysty przełomu XIX i XX wieku kryje subtelne odniesienia do jego własnego życia, a zarazem otwiera przed widzem całą paletę ponadczasowych, intymnych emocji wpisanych w ludzką egzystencję.
Niechciana stołeczność
Wystawa Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945 w Międzynarodowym Centrum Kultury jest owocem wieloletnich badań nad trudnym dziedzictwem III Rzeszy w Polsce prowadzonych w Krakowie, ale także w archiwach i kolekcjach Berlina, Monachium, Warszawy, Wiednia i Wrocławia. Celem wystawy jest nie tylko inwentaryzacja niemieckich wizji Krakowa jako Norymbergi Wschodu (zapisanych głównie w formie planów), ale ich przedstawienie w szerszym kontekście współczesnych konfliktów pamięci i niepamięci.
Cracow Fashion Week
Najważniejsze wydarzenie modowe w Małopolsce. Głównym punktem programu jest konkurs Cracow Fashion Awards, podczas którego odbywają się premierowe pokazy najlepszych kolekcji dyplomowych studentów krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. W programie także doroczny pokaz mody ekologicznej No Waste Show, liczne wernisaże, wykłady i warsztaty.
Krakowski Festiwal Komiksu
Krakowski Festiwal Komiksu to święto fanów historii obrazkowych, ilustracji, animacji i dziedzin pokrewnych. W festiwalowych spotkaniach autorskich, prelekcjach i dyskusjach biorą udział polscy i zagraniczni twórcy.
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena – wystawa manuskryptów
Wystawa manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej tradycyjnie otwierająca warszawski festiwal o krakowskich korzeniach.
Jarmark Wielkanocny
Targi na płycie Rynku Głównego w przedświątecznych tygodniach od lat przyciągają mieszkańców i turystów. Towarzyszą im wydarzenia kulturalne i prezentacje wielkanocnych tradycji. Wraz z odpustem Emaus i Tradycyjnym Świętem Rękawki tworzą blok plenerowych wydarzeń związanych z okresem Wielkanocy.
Festiwal Misteria Paschalia
Jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń poświęconych muzyce dawnej, odbywające się w trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, w tym roku skupi się na dorobku twórców z Europy Środkowej – prezentacji dziedzictwa polskiego i austriackiego – z uwzględnieniem wpływów włoskich i niemieckich.
Emaus
Tradycyjny odpust w Poniedziałek Wielkanocny pielęgnuje miejskie tradycje i nawiązuje do wielkanocnej obrzędowości. Jego charakterystycznym elementem są związane z Wielkanocą wyroby lokalnych rzemieślników, zabawki czy słodycze. Odbywa się w dzielnicy Zwierzyniec, w sąsiedztwie klasztoru ss. Norbertanek. W tym roku po raz pierwszy współorganizowany jest przez miejskie instytucje kultury.
Tradycyjne Święto Rękawki
Krakowskie tradycyjne wydarzenie we wtorek po Wielkanocy, które odbywa się pod kopcem Krakusa, odwołuje się do dawnych zwyczajów i rytuałów związanych także z przedchrześcijańską historią miasta.
Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów
W tym roku wydarzeniu, które promuje muzykę XX wieku i najnowszą ze szczególnym uwzględnieniem dzieł twórców krakowskich, patronuje hasło „Klasyczność w muzyce współczesnej”. Gościem specjalnym festiwalu będzie świętujący 85. urodziny prof. Zbigniew Bargielski.
Mastercard Off Camera
Jedna z największych imprez kina niezależnego w tej części Europy o rekordowo wysokich nagrodach. Przewodnikami po współczesnym świecie są reżyserki i reżyserzy z całego świata, którzy stawiają na mocne kino i nie boją się eksperymentów
Jerzy Skolimowski. Malarstwo
Jerzy Skolimowski kojarzony jest głównie z filmem – jako reżyser, scenarzysta i aktor – ale czołowy przedstawiciel polskiego kina nowej fali zajmował się różnymi dziedzinami sztuki, m.in. muzyką jazzową. Od lat tworzy także poezje i obrazy. Wystawa w Muzeum Manggha organizowana jest we współpracy z Gminą Miejską Kraków i KBF w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Jerzy Skolimowski jest też gościem specjalnym festiwalu Mastercard Off Camera.
Noc Muzeów
Po dwóch latach przerwy 18. edycja Nocy Muzeów w Krakowie pragnie powrócić do tradycyjnej formuły nocnego zwiedzania oraz specjalnych nocnych wydarzeń, a w ich organizację angażuje się kilkadziesiąt muzeów i ich oddziałów w całym mieście
Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie
Jedno z najważniejszych światowych wydarzeń promujących muzykę filmową i jej twórców – co roku Kraków przyciąga najgorętsze nazwiska branży, wybitnych kompozytorów i reżyserów, gości z Hollywood i laureatów Oscarów.
Krakowskie Spotkania Artystyczne – Terytoria
Cykl wystaw organizowany w cyklu dwuletnim (w tym roku przeniesiony z powodu pandemii z roku 2021) przez krakowski oddział Związku Polskich Artystów Plastyków to zaproszenie do szeroko rozumianej dyskusji o sztuce – oraz ze sztuką. Wystawom głównym w Pałacu Sztuki, NCK oraz Galerii Pryzmat towarzyszą wydarzenia organizowane wiosną i latem w krakowskich galeriach.
Miesiąc Fotografii w Krakowie
Jeden z najbardziej ambitnych festiwali na mapie wydarzeń fotograficznych w Europie. Już po raz dwudziesty różnorodny program wystaw, wzbogacony o spotkania i inne wydarzenia, oferuje widzom szeroki ogląd współczesnej fotografii, starając się odpowiadać na najbardziej aktualne problemy współczesności. Z okazji jubileuszu organizatorzy zapowiadają „dużo nowości i trochę powrotów”.
Krakowski Festiwal Filmowy
Jedno z najstarszych i najważniejszych na świecie wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym fabułom. Jego formuła mieści prestiżowe konkursy i nagrody, spotkania z wybitnymi gośćmi i niezliczone projekcje.
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego
Nowa stała wystawa Muzeum Narodowego w Krakowie w dawnym Europeum przy placu Sikorskiego powstała w oparciu o liczącą 1100 obiektów kolekcję dzieł artysty obejmującą m.in. malarstwo, projekty dekoracji, rysunki, rzemiosło artystyczne, rzeźby, ryciny oraz książki artystyczne.
Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu
Kolejny z projektów Muzeum Manggha poświęconych portretom natury w sztuce prezentuje nie tylko fenomen kota domowego, lecz także przypomina jego dzikich krewnych. Mistrzowskie drzeworyty ukiyo-e oraz współczesne japońskie „kocie” gadżety zostały tu zderzone z zachodnią tradycją przedstawiania kota w obrazach, grafikach, rzeźbach, plakatach, ilustracji książkowej i kolażach.
Wisła re-kreacja
Wystawa przygotowana w Pałacu Krzysztofory przez Muzeum Krakowa we współpracy z licznymi partnerami otwiera wielowątkową dyskusję na temat aktualnej roli Wisły w życiu mieszkańców. Jej współczesna rekreacyjna funkcja nie może się oczywiście obejść bez różnorakich historycznych odniesień, przede wszystkim do wielowiekowej funkcji transportowej i działalności flisaków. Istotnym zagadnieniem na wystawie jest także kwestia ochrony przyrody.
Polityka w sztuce
Dziesiąta wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której kuratorzy łączą sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi, prezentuje krytyczne spojrzenie współczesnych twórców na posunięcia władzy, ujawniając i piętnując sztuczność oraz zakłamanie strategii politycznych. Nie tyle chodzi tu o potępianie samej polityki, co o pokazanie, że jest ona obszarem etycznie labilnym, w którym człowiek łatwo ulega moralnemu zepsuciu.
Co robi zdjęcie?
Nowa stała wystawa główna Muzeum Fotografii w Krakowie przy ul. Rakowickiej w sposób przekrojowy dotyka zarówno kwestii historii fotografii, jej teraźniejszości, jak i przyszłości. W oparciu o ok. 1000 eksponatów z muzealnej kolekcji porusza tematy związane z procesem fotografowania, sposobami wykorzystania zdjęć oraz kulturowym znaczeniem fotografii.
POWERBANK / siła kobiet
W sto jedenastym roku działalności Muzeum Etnograficzne w Krakowie sięga do postaci kobiet, które na rozmaite sposoby tworzyły jego dzieje i kolekcję, jej treści i sensy. Bohaterkami interaktywnej wystawy w dawnej siedzibie banku przy ul. Krakowskiej 46 są kobiety z pierwszego rzędu – arystokratki, emancypantki, społeczniczki, ale i te zapomniane, anonimowe, z których mocy także możemy czerpać do dziś.
Odwiedź
karnet.krakowculture.pl
Od klimatycznych klubów po wielkie sale koncertowe, od repertuarowej klasyki po sztukę eksperymentu, od literackich festiwali po kameralne spotkania – na pełen obraz krakowskiej kultury składają się setki, a w pełni sezonu nawet tysiące wydarzeń miesięcznie. Chcesz być z nimi na bieżąco?
O wszystkich piszemy na stronie