17.09.2021
Jesień z „Kraków Culture”
Czas czytania: 2 min
Miasto pełne wydarzeń! Sacrum Profanum, Patchlab i Unsound; teatralne jubileusze i nowe światło na Muzeum Krakowa… A do tego design, sztuka najnowsza oraz mnóstwo lektury na Festiwalu Conrada – i w jesiennym wydaniu „Kraków Culture”! Trzeci numer bezpłatnego kwartalnika będzie począwszy od 17 września dostępny w blisko 200 miejscach w Krakowie i na www.krakowculture.pl.
Miasto Kraków wspólnie z KBF rozwija narzędzia wymyślone i opracowane w trudnym czasie pandemii. Kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał nowy projekt Kraków Culture, którego założeniem jest porządkowanie różnorodności oferty kultury i prezentowanie jej w ujęciu sezonowym.
Cytując redaktora naczelnego kwartalnika Grzegorza Słącza: nadchodzi jesień, ale zamiast użalać się nad coraz krótszymi wieczorami i końcem plenerowych wydarzeń, skupmy się na tym, co ważne w kulturze: wraca pełen sezon teatralny, koncertowy i wystawienniczy, dzieje się dużo i dobrze! Czy jednak możemy mówić o powrocie w dawne koleiny?
Trzeci numer „Kraków Culture”
W trzecim wydaniu kwartalnika przeczytamy o najważniejszych osiągnięciach i problemach krakowskiej (i nie tylko krakowskiej!) kultury.
Nie uciekamy od ważnych tematów: do koniecznego aliansu kultury i ekologii w chwili, gdy zegar klimatyczny nieustannie tyka, nawiązuje tegoroczna edycja Festiwalu Conrada. O przyszłości natury i naturze przyszłości opowie nam w rozmowie z Aleksandrą Lipczak Michał Paweł Markowski. Mamy bardzo mocne przekonanie, że literatura nie tyle jest sferą rozrywki, która ma nam zająć czas, co wręcz odwrotnie: ma nam czas ukraść, pobudzić do stawiania nowych pytań – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada. Jakich i czy znajdziemy na nie odpowiedź?
W poszukiwanie autentyczności udamy się z Pawłem Gzylem oraz Gosią Płysą i Matem Schulzem, którzy opowiedzą nam o jednym z najważniejszych festiwali muzyki eksperymentalnej na świecie. Podtytuł tegorocznej edycji Unsoundu „dəəp authentic” to oczywiście trochę gra słów z „deep fake” i nawiązanie do naszego ciągłego zanurzenia w świecie wirtualnym oraz zupełnego rozmycia granic pomiędzy sferą cyfrową a realnym światem. (…) Te wszystkie sfery i rozumienia pojęcia autentyczności będziemy rozważać poprzez dokonania zaproszonych na tegoroczny festiwal artystów i artystek, a także dyskursywny program Unsoundu – podkreśla Gosia Płysa.
Jedno muzeum, tysiące opowieści? Olga Tokarczuk powiedziała, że współczesny świat potrzebuje „czułego narratora”, a my chcemy być takim „czułym muzealnikiem” Krakowa: chcemy o tym mieście w taki właśnie sposób opowiedzieć. O muzeum, które pamięta i patrzy w przyszłość opowiada Michał Niezabitowski – dyrektor Muzeum Krakowa w rozmowie z Grzegorzem Słączem.
Jesienne wydanie „Kraków Culture” ukaże się już dziś tj. 17 września. Bezpłatny kwartalnik jest dystrybuowany w punktach sieci InfoKraków, a także w instytucjach kultury, miejscach wydarzeń, księgarniach, lokalach gastronomicznych i hotelach. Magazyn będzie także dostępny w postaci elektronicznej na stronie www.krakowculture.pl .