Zima’24

Światła zimy

Od teatru po modę, od świątecznych targów po karnawałowy festiwal opery, z krakowską szopką i japońskim drzeworytem, podróżami nad morze i w góry – krakowska kultura ma wiele sposobów na rozświetlenie ciemnych i zimnych chwil roku.

Na scenie – bo już w grudniu rusza jedno z najważniejszych polskich wydarzeń teatralnych: Festiwal Boska Komedia. Czym nas zaskoczy tym razem? Intrygujące i prowokacyjne hasło tegorocznego festiwalu – cytat z piosenki zespołu Radiohead – sugeruje, że będzie bezkompromisowo, a może i buntowniczo. Mistrzowie teatru wyreżyserują także przedstawienia festiwalu Opera Rara – do miana prawdziwego wydarzenia urastają spektakle z muzyką Henry’ego Purcella i Johannesa Brahmsa w wydaniu Cezarego Tomaszewskiego oraz samego Krystiana Lupy. A do tego doborowe grono zespołów i solistów, by wymienić choćby Iana Bostridge’a, Claire Lefilliâtre i Matthiasa Goerne. Do korzeni teatru powrócimy z kolei w czasie Dni Komedii dell’Arte, i choć na scenie z pewnością będzie barwnie i zabawnie, to repertuar – z drapieżnym Skąpcem Moliera na czele – udowadnia, że dobry teatr jest aktualny i po kilkuset latach.

Plenerowo – bo feeria świateł to nie tylko świąteczne dekoracje miasta, choinka i dekoracje na Rynku Głównym czy jarmarki na miejskich placach, ale także wystawa Garden of Lights w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema wprowadzająca całe rodziny w radosny zimowy nastrój. Tradycyjny doroczny konkurs na najpiękniejszą szopkę znajdzie swoją kontynuację na wystawie w Muzeum Krakowa i dzięki projektowi Wokół Szopki pozwalającemu na spacer po mieście szlakiem wystawionych w witrynach misternych konstrukcji. Kto nad szampańską zabawę przedkłada solidny zastrzyk endorfin, wybierze się na Krakowski Bieg Sylwestrowy – start i meta na Rynku Głównym – a już w nowym roku w tradycyjny przemarsz z kolędami wyruszy Orszak Trzech Króli!

W kinie

Od corocznego Festiwalu Filmu Niemego (z seansami często w dawnej konwencji z muzyką na żywo) aż po pokazy ekstremalnych wyczynów w ramach Krakowskiego Festiwalu Górskiego – wynalazek braci Lumière przenosi nas w czasy sprzed stulecia, do innych krajów i w świat walki z ograniczeniami ludzkiego ciała. A skoro o dalekich wyprawach mowa – to już po raz 44. wilki morskie ze śródlądowego Krakowa wyruszą w muzyczny rejs podczas festiwalu Shanties. Będą jubileusze i wspomnienia!

Plejada polskich i zagranicznych gwiazd wystąpi z kolei w świetle reflektorów w ICE Kraków (m.in. Tangerine Dream, Kurt Elling, Lisa Gerrard i Jules Maxwell, Archive oraz Kubańczycy z grupy Pasión de Buena Vista), a także w Tauron Arenie Kraków (m.in. Die Antwoord, Krzysztof Zalewski i wykonawcy koncertu Christmas Time!). Ciężkie heavymetalowe brzmienia zapewnią nam natomiast Amerykanie z zespołu Pantera.

W muzealnych salach…

…bo jeśli chcemy się wyciszyć, Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na wystawę o fenomenie snu, w tym także o symbolice marzeń sennych. Liryczną stronę fotografii pokazuje Muzeum Fotografii (Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni). Do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie udamy się na Transformacje. Nowoczesność w III RP, czyli kolejną odsłonę cyklu 4 × nowoczesność – tym razem obejmującą okres po przełomowym w polskiej historii roku 1989 – oraz na wystawę prac Kitagawy Utamaro, jednego z tych japońskich artystów, których twórczość wzbudziła europejską fascynację i modę na kolekcjonowanie sztuki z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Ta ostatnia ekspozycja, na którą składają się dzieła z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, koresponduje także z 30-leciem Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jubileuszowe wystawy obejmują hołd dla jego pomysłodawców i założycieli (To wszystko da się zrealizować. Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda), a także prezentację w oryginalnej narracji wybranych obiektów ze słynnych zbiorów, którym muzeum zawdzięcza swoją nazwę (Zbliżenie. Feliks „Manggha” Jasieński i jego kolekcja).

W wyjątkowo długi w tym sezonie karnawał dobrze wpisuje się wystawa Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie w Domu pod Krzyżem, a także Cracow Fashion Week, czyli największe wydarzenie modowe w Polsce południowej z kulminacją w postaci gali Cracow Fashion Awards – oczywiście w pełnym świetle reflektorów!

O całym bogactwie jesiennych wydarzeń w Krakowie w ich odświętnym i codziennym wymiarze informujemy na portalu karnet.krakowculture.pl.

Redakcja Kraków`Culture

Zima’24

Kalendariumwydarzeń

16 opowieści

Poznaj KrakówCulture

Podziwiamy kulturę w jej odświętnych i codziennych manifestacjach, od największych festiwali, koncertów czy monumentalnych wystaw po setki comiesięcznych spotkań i artystycznych odkryć. Za tym imponującym obrazem kryją się niewyczerpane źródła kulturalnego dziedzictwa Krakowa, opowieści, które inspirują i są punktem odniesienia dla współczesnych twórców.