Zima’23

Światła zimy

Grudzień w Krakowie: rozświetlone choinkami miejskie place ze świątecznymi kiermaszami; tłumy teatromanów przemieszczające się na kolejne spektakle festiwalu Boska Komedia, dźwięki kolęd dobiegające z krakowskich sal koncertowych.

Nie zapominamy o świątecznych, a potem noworocznych przygotowaniach – od rodzinnych spotkań po wystawne spektakle i bale. To dobry moment, żeby sięgnąć do tradycji: oglądamy piękne krakowskie szopki na wystawie w Muzeum Krakowa i w ramach spaceru Wokół Szopki, podziwiając misterne dzieła pasjonatów. Ich szopki to Kraków w pigułce, znajdziemy tu architekturę, motywy sakralne, ale i ważne postaci miasta – te legendarne i te jak najbardziej realne, a nawet rozmaite wątki muzyczne!

Karnawał rozpoczyna się w Krakowie Orszakiem Trzech Króli, a rozkwita nie tylko podczas miejskich bali i zabaw, ale przede wszystkim podczas festiwalu Opera Rara Kraków. Jego koncerty i spektakle świadczą o nieustannym rozwoju programu wydarzenia, niegdyś powstałego jako hołd dla zapomnianych, a wartych ponownego odkrycia dzieł baroku. Dziś festiwal śmiało poszukuje w muzyce i formach bardziej współczesnych, nie zapominając jednak o tym, co w programie najważniejsze: śpiewie, jednej z najdawniejszych i najczystszych form artystycznej ekspresji.

Jubileuszy nie zabraknie i w nowym 2024 roku.

Rok 2023 upływał pod znakiem większych i mniejszych jubileuszy: nie zabraknie ich i w nowym 2024 roku. Trzydziestolecie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha z pewnym wyprzedzeniem zapowiada otwarta już w listopadzie wystawa Hiroshige 2023. Z kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, samym tytułem nawiązująca do ogromnej kolekcji przekazanej Krakowowi przez słynnego kolekcjonera. To dla niej z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz powstał charakterystyczny budynek o dachu w kształcie fali, otwarty w 1994 roku i doskonale wpisany w pejzaż prawobrzeżnej Wisły. Współcześnie niezwykłą kolekcję przekazują miastu Teresa i Andrzej Starmachowie, a część tego daru zobaczymy w ramach ponownego otwarcia – po gruntownym remoncie – brutalistycznego budynku Bunkra Sztuki.

Zima to doskonała okazja, by odwiedzić nowe ekspozycje w krakowskich muzeach.

Zima to doskonała okazja, by odwiedzić nowe ekspozycje w krakowskich muzeach, obejrzeć nowe lub z nagła wypiękniałe miejsca dla sztuki. Miłośnicy literatury i tematycznych spotkań wybiorą się do Pałacu Potockich albo do kawiarni z artystycznym zacięciem. Amatorzy kina – na Krakowski Festiwal Górski czy Festiwal Filmu Niemego. Nawet wczesny mrok bywa atutem, szansą na zobaczenie bajkowych świetlnych scenerii w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema.

Symbolicznym końcem zimy – dzięki bogactwu wydarzeń wcale nie takiej strasznej – jest w krakowskim życiu kulturalnym nadejście Festiwalu Misteria Paschalia bezpośrednio związanego z okresem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocą. To kolejna okazja do odwiedzenia krakowskich sal koncertowych – i kościołów, w których nie tylko sakralna muzyka baroku brzmi najpiękniej.

Redakcja Kraków`Culture

Zima’23

Kalendariumwydarzeń

16 opowieści

Poznaj KrakówCulture

Podziwiamy kulturę w jej odświętnych i codziennych manifestacjach, od największych festiwali, koncertów czy monumentalnych wystaw po setki comiesięcznych spotkań i artystycznych odkryć. Za tym imponującym obrazem kryją się niewyczerpane źródła kulturalnego dziedzictwa Krakowa, opowieści, które inspirują i są punktem odniesienia dla współczesnych twórców.