Zima’22
Barwy Zimy
Historie, w które się układają, stanowią często ważny i aktualny komentarz do współczesności.
Nie zapomnijmy o jeszcze innej formie teatru – za taką bowiem należy uznać… krakowską szopkę, powstałą przecież, by odtwarzać scenki i całe historie czasu Bożego Narodzenia.
Tradycje szopkarstwa, wciąż kultywowane i znajdujące swoją kulminację w dorocznym konkursie i wystawie w Muzeum Krakowa, trwają w tutejszych rodzinach i przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jak cenna to spuścizna, świadczy fakt umieszczenia jej na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Pamiętajmy o tym, przemierzając centrum miasta spacerem Wokół Szopki.
Przy okazji warto zajrzeć na malownicze krakowskie targi – począwszy od tych bożonarodzeniowych w Rynku Głównym. Zwróćmy uwagę nie tylko na ich nowy wystrój, ale i na fakt, że coraz częściej możemy tu znaleźć wyroby rękodzieła artystycznego czy nawiązania do tradycyjnych zabawek świątecznych.
Nim jeszcze nadejdą święta, udajmy się na seanse i spotkania w ramach Festiwalu Filmu Niemego i podczas jubileuszowego Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Bohaterowie czarno-białych filmów z muzyką na żywo i snujący barwne opowieści miłośnicy górskiej przygody – oba te wydarzenia to spotkanie z pełnymi pasji ludźmi wkraczającymi na coraz to nowe terytoria.
Do pionierów sprzed niemal stu lat…
…nawiązuje opowieść o polskiej fotografii artystycznej (w latach 1927–1978) w krakowskim MuFo. Jak pisze w eseju dla kwartalnika „Kraków Culture” współkurator wystawy Adam Mazur: „Prezentacja jest autorskim ujęciem fundamentalnego, dotąd nieopisanego całościowo okresu z dziejów polskiej fotografii, w którym materializowały się modernistyczne idee fotografii jako sztuki oraz fotografa i fotografki jako artystów”.
Naszą uwagę potrafią przyciągnąć najprostsze przedmioty codziennego użytku – i to nie tylko ze względu na wygląd. Pralka i samochód, tramwaj czy maszyna do pisania – ich historię w kontekście cywilizacyjnego rozwoju poznamy na wystawie stałej Muzeum Inżynierii i Techniki po znaczącej przebudowie kompleksu budynków przy ulicy św. Wawrzyńca. Nowy kształt muzealnej trasy sam w sobie jest świadectwem triumfu techniki, o czym przekonamy się, przemierzając przestrzenie muzealne powstałe pod dotychczasowymi zabudowaniami muzeum.
O tym, jak barwna potrafi być zima…
…niech zaświadczy wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas w Międzynarodowym Centrum Kultury. Ta niezwykła artystka, która zyskała już międzynarodową renomę za sprawą prestiżowej obecności w Wenecji i w Kassel, poszukuje inspiracji w kulturze Romów, z której się wywodzi, i snuje przy tym własną opowieść – o sztuce współczesnej, o domu rodzinnym, o kobietach…
O tym, jak barwna potrafi być zima…
Międzykulturowy i barwny wielogłos proponują nam również dzieła artysty wymykającego się klasyfikacjom, dla którego sfera sacrum była ważną częścią twórczości i trwałym źródłem natchnienia. Rok 2023 został uroczyście ogłoszony Rokiem Jerzego Nowosielskiego. W styczniu mija setna rocznica urodzin artysty, a pierwszą – i nie ostatnią! – okazją do jej uczczenia będzie wystawa w Galerii Starmach.
Redakcja Kraków`Culture
kalendarium
Kalendariumwydarzeń
-
Grudzień
-
21/12 – 12/03
Gwiazdy w TAURON Arena Kraków
Zobacz więcej -
10/12 – 11/12
Krakowski Festiwal Górski
Zobacz więcej -
08/12 – 11/12
Festiwal Filmu Niemego
Zobacz więcej -
07/12 – 16/12
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia
Zobacz więcej -
05/12 – 26/02
Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich
Zobacz więcej -
05/12 – 05/02
Wokół Szopki
Zobacz więcej -
03/12 – 07/05
Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927—1978
Zobacz więcej -
02/12 – 19/03
Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga—Tas
Zobacz więcej -
25/11 – 01/01
Jarmark Bożonarodzeniowy
Zobacz więcej
-
-
Styczeń
-
Luty
-
28/02
Miasto. Technoczułość
Zobacz więcej -
23/02 – 26/02
Shanties 2023
Zobacz więcej -
20/02 – 26/02
Dni Komedii dell’Arte
Zobacz więcej -
17/02 – 28/02
Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima
Zobacz więcej -
16/02 – 26/12
Opera Rara Kraków 2023
Zobacz więcej -
14/02
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. II odsłona
Zobacz więcej
-
-
Na dłużej w mieście
16 opowieści
Poznaj KrakówCulture
Od adwentu do karnawału, od grudniowej Boskiej Komedii po lutowe festiwale Opera Rara i Materia Prima – spektakle teatru tradycyjnego i awangardowego, przedstawienia operowe i widowiska teatru formy wyznaczają ramy zimowego sezonu kulturalnego w Krakowie.