To już ostatnie w tym roku wydanie kwartalnika „Kraków Culture”. Czwarty numer przynosi solidną porcję tematów pozwalających śledzić bieżące wydarzenia, ale też odwołujących się do szerszych zjawisk, sięgających w przeszłość i jednocześnie odkrywających niebanalną współczesność miasta. W najnowszym numerze m.in. dowiemy się o projektach eksponujących rolę kobiet w rozwoju miasta, przeczytamy o nowym obiekcie Muzeum Fotografii w Krakowie, sprawdzimy jak funkcjonuje krakowski Dom Utopii i przywołamy najpiękniejsze wspomnienia związane z Festiwalem Boska Komedia. Bezpłatny kwartalnik od dzisiaj jest dostępny w blisko 200 miejscach w Krakowie i na www.krakowculture.pl

 

Rekomendacje filmowe, muzyczne i wystawiennicze, festiwale, wystawy, „parasolowy” projekt „Krakowianki” – wkraczamy w sezon zimowy Kraków Culture!  Końcówka roku daje liczne powody, by na nowo odkrywać unikalne dziedzictwo miasta i zanurzyć się w kulturalnych propozycjach.

 

Wystawy

O misji, dokonaniach i planach Międzynarodowego Centrum Kultury opowiada w rozmowie z „Kraków Culture” jego dyrektorka Agata Wąsowska-Pawlik: „Na pewno będziemy rozwijać te działania, które uczyniły Międzynarodowe Centrum Kultury ważną instytucją na mapie Krakowa, Polski i Europy Środkowej, z myślą o budowaniu i ułatwianiu porozumienia, przekonywaniu naszej publiczności do »poznawania innego«”.

Kraków nie wyklucza. „Opowieść o mieście powinna nadążać za współczesnością”. Dlatego tak istotne jest tworzenie inkluzywnej narracji o Krakowie, o czym w wywiadzie dla „Kraków Culture” opowiada Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej Nina Gabryś. Jedną z inicjatyw realizujących założenia polityki równościowej jest projekt „Krakowianki”, dzięki któremu poznamy sylwetki kobiet angażujących się przez wieki w rozwój miasta.

Co „robi zdjęcie” i jak wygląda współczesność polskiej fotografii artystycznej po 2000 roku? W grudniu Muzeum Fotografii w Krakowie otwiera nową siedzibę przy ulicy Rakowickiej 22A – z tej okazji Justyna Nowicka rozmawia z dyrektorem MuFo Markiem Świcą o sfinalizowanych w ostatnich miesiącach wielkich inwestycjach, kolekcji MuFo, nowych wystawach oraz planach na przyszłość.

O wyjątkowym i pełnym idei miejscu w Nowej Hucie, jakim jest Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, w rozmowie z „Kraków Culture” opowiada Małgorzata Szydłowska: „Tworząc Dom Utopii, od początku myślałam o tym, aby ludzie, którzy się w nim pojawią, czuli się w tej przestrzeni swobodnie i bezpiecznie, tak jak można się poczuć w domu”.

 

Wydarzenia

„Festiwalowe pokazy, zwłaszcza te na Boskiej, rządzą się swoimi prawami, że Kraków i jego wrażliwa publiczność potrafią dodać skrzydeł, że mają moc, aby tlący się ogień przedstawienia zamienić w pożar” – twierdzi Tomasz Domagała, krytyk teatralny i selekcjoner festiwalu Boska Komedia, który dla „Kraków Culture” przywołuje swoje najpiękniejsze wspomnienia związane z krakowskim festiwalem.

Dr Andrzej Iwo Szoka, kierownik Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, opowiada historię „staniolowego miasta” i wraz z Muzeum Krakowa zaprasza do poznawania szopki krakowskiej – dawnej i współczesnej, widzianej z zewnątrz i od środka. A dzięki akcji Wokół Szopki realizowanej przez muzeum oraz KBF dzieła szopkarzy po raz kolejny wychodzą w miejską przestrzeń.

Po spektakularnej wystawie arrasów Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na pokaz „Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu”. Wybór 31 obrazów z ze zbiorów wawelskich oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku daje przegląd gustów bogacącego się mieszczaństwa północnej Europy XVI i XVII wieku, który wiele mówi o tym, jak tworzył się europejski rynek sztuki.

W grudniu Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do dwóch nowych galerii stałych w Kamienicy Szołayskich – dizajnu oraz architektury polskiej XX i XXI wieku. Zobaczymy tu obszerny wybór prac z kolekcji MNK oraz dzieła powstałe w ramach bieżącej współpracy muzeum z polskimi projektantami.

„Ta rzeczywistość jest tajemnicza, teatralna, podniosła, czasem wręcz groźna. Perfekcja warsztatu i swoboda wyobraźni artystki przywodzi na myśl dzieła René Magritte’a”. Postać malarki Anny Güntner w przeddzień poświęconej artystce wystawy przypomina Agnieszka Drotkiewicz.

 

Światy kultury

Zabawki towarzyszą nam cały rok, a w okresie świątecznym bije od nich szczególna magia… Opowieść o zabawkach tworzonych w naszym mieście oraz ich historycznej, liczącej blisko 50 000 obiektów kolekcji, snuje Katarzyna Jagodzińska – historyczka sztuki i dziennikarka, współtwórczyni Muzeum Zabawek w Krakowie.

„Kiedy robi się zimno, a nos miło drażnią aromaty pieczonych kasztanów i grzanego wina, to znak, że w mieście rozpoczął się bożonarodzeniowy jarmark” – pisze Bartek Kieżun w artykule, w którym zdradza również, jakie były początki świątecznych targów, co ma z nimi wspólnego Marcin Luter i dokąd w Europie i na świecie należy się wybrać w poszukiwaniu najlepszych smakołyków.

Komu dziś spodobałaby się proza Stanisława Lema? „Z pewnością wszystkim zainteresowanym przyszłością naszej cywilizacji w perspektywie nie lat, lecz dekad i wieków – pisze Rafał Kosik w felietonie o współczesnym czytaniu książek słynnego polskiego pisarza i futurysty. Autor młodzieżowego cyklu Felix, Net i Nika opowiada o swoim spotkaniu z powieściami Lema.

Nie powinniśmy nigdy narzekać, że dane społeczeństwo nie czyta, bo logika narzekającego jest zazwyczaj podszyta poczuciem wyższości i resentymentem, a zachęcać i angażować można wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy od jednego i drugiego wolni” – taką postawę rekomenduje w swoim „Dekalogu aktywizmu literackiego” pomysłodawca akcji społecznej „Lekcje czytania” – Grzegorz Jankowicz.

 

Odkrywamy Kraków

Plac Centralny i aleja Róż, bloki Szwedzki i Francuski, osiedle w Bieńczycach, gmachy hotelu Cracovia i kina Kijów, Miasteczko Studenckie AGH i nowe kościoły w krajobrazie miasta… „Obraz współczesnego Krakowa powstał po drugiej wojnie światowej” – przekonuje Michał Wiśniewski, oprowadzając nas w swoim tekście po najlepszych realizacjach krakowskiej architektury modernizmu lat powojennych.

 

„Myślałam sobie wtedy, że coś się zapętliło, wpadłam w wir czasu jak Ijon Tichy w jednej ze swoich gwiazdowych podróży (…). Jaki z tego morał? Odwiedzając Rajską, zachowajcie ostrożność, bo kto wie, gdzie mogą na was czyhać podstępne zakrzywienia czasoprzestrzeni!” – o swoich krakowskich miejscach, fascynacjach i smakach pisze Dominika Słowik.

 

Gramy u siebie!

 

Kiedy pandemia zepchnęła naszą życiową aktywność do głębokiej defensywy, krakowska kultura oparła swoją strategię na miejskiej platformie VOD. W ciągu 14 miesięcy działalności PLAY KRAKÓW w ofercie serwisu znalazło się ponad 1100 materiałów – koncertów, spektakli, filmów, rozmów. Jak się nie pogubić w tym bogactwie? Prezentujemy przegląd propozycji programowych na najbliższe miesiąc.

 

Bezpłatny kwartalnik jest dystrybuowany w punktach sieci InfoKraków, a także w instytucjach kultury, miejscach wydarzeń, księgarniach, lokalach gastronomicznych i hotelach. Magazyn będzie także dostępny w postaci elektronicznej na stronie www.krakowculture.pl

Wydawcą kwartalnika „Kraków Culture” jest KBF, realizujący działania Miasta Krakowa w ramach polityki Kraków Culture.