Wiosna’23

Wiosenne szlaki

Rok Mikołaja Kopernika, Jana Matejki, Wisławy Szymborskiej, Włodzimierza Tetmajera czy Jerzego Nowosielskiego – te i inne oficjalnie ogłoszone obchody to nie tylko szansa na przypomnienie twórców zapisanych w historii polskiej kultury.

To także okazja, by w kolejnych miesiącach 2023 roku uświadomić sobie, co nam dziś mówi dzieło tych wielkich postaci i w jaki sposób możemy w nim znajdować źródło nieustającej inspiracji. Pochylając się nad rękopisem De revolutionibus…, utrwalamy w sobie myśl, że czasem najwięcej odwagi wymaga zadanie właściwego pytania.

Kopernikańskie święto ma swoją kulminację w maju podczas Festiwalu Copernicus, który od lat przyzwyczaił nas do poszukiwań prawdy w sferze nauk zarówno ścisłych, jak i humanistycznych. Jego tegorocznym tematem jest kosmos – traktowany jednak także symbolicznie: jako nieznany świat, który odkrywać możemy i powinniśmy również w głębiach ludzkiego umysłu.

Akcenty „kosmiczne” – choć traktowane bardziej dosłownie – spotkamy też w programie Festiwalu Muzyki Filmowej: to świetna okazja, by przyjrzeć się fantazji twórców w budowaniu filmowych i muzycznych nowych światów. Kolejne festiwale składające się na krakowską filmową wiosnę: Krakowski Festiwal Filmowy i Mastercard OFF CAMERA pokazują odmienne, ale zawsze szczere i świeże spojrzenie na rzeczywistość.

Nieco inny jubileusz obchodzimy wraz z Festiwalem Misteria Paschalia.

Jego dwudziesta edycja przypomina o chwilach zachwytu, ale i skłania do refleksji nad ewolucją myślenia o muzyce dawnej w ciągu dwóch ostatnich dekad. Osadzony w europejskiej tradycji festiwal nabrał w Krakowie niezwykłego lokalnego charakteru, wpasowując się w świąteczny rytuał oraz lokalne tradycje związane z czasem Wielkanocy.

W tym roku ostatni koncert Festiwalu Misteria Paschalia przypada na Wielkanoc w obrządku wschodnim – to jeszcze jeden sposób pokazania solidarności ze społecznością ukraińską zamieszkałą w naszym mieście. Ta społeczność coraz bardziej zaznacza swoją obecność w krakowskim życiu kulturalnym – silna reprezentacja ukraińskich twórców weźmie udział w wydarzeniach Krakowskiego Festiwalu Komiksu, zaś na kwiecień zaplanowano kolejną edycję teatralnego festiwalu Wschód-Zachód przygotowanego przez artystów i menedżerów z Ukrainy.

Wiosna to prawdziwe zatrzęsienie wydarzeń wystawienniczych.

Wśród tych historycznych obejrzymy ekspozycje związane z obchodami kopernikańskimi, wystawę w Domu Jana Matejki w 125-lecie jego powstania, ale i opowieść o żydowskiej społeczności Podgórza przed II wojną światową. MOCAK przywoła awangardowe dokonania II Grupy Krakowskiej: na wystawie znajdą się m.in. dzieła Jerzego Nowosielskiego, którego kolejną jubileuszową wystawę otwiera równolegle Muzeum Narodowe. Maria Stangret, Andrzej Wróblewski, Edward Dwurnik, Wilhelm Sasnal czy Jakub Julian Ziółkowski – te najgorętsze nazwiska polskiej sztuki współczesnej XX i XXI wieku przewijają się w różnych kontekstach na wystawach w Bunkrze Sztuki, MOCAK-u, Cricotece czy Muzeum Manggha.

Wiosna to prawdziwe zatrzęsienie wydarzeń wystawienniczych.

Kraków włącza się w obchody 700-lecia Wilna, a pierwszym dużym hołdem dla miasta nad Wilią będzie opowieść o jego trudnej historii w latach 1918–1948 przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Zawsze warto odwiedzić Zamek Królewski na Wawelu – tym razem również po to, żeby zobaczyć ekspozycję lwowskiej rzeźby rokokowej ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, a także wystawę rzeźb Zdzisława Beksińskiego prezentowaną w malowniczym zamkowym ogrodzie.

Wiosenne wystawy układają się w różne szlaki, a dodatkowe trasy wytyczą nam Noc Muzeów – podkreślająca 550. rocznicę pierwszego polskiego (i oczywiście krakowskiego!) druku – oraz doroczne święto galerii sztuki Cracow Art Week KRAKERS przebiegające pod hasłem „Art always wins!”.

Redakcja Kraków`Culture

kalendarium

Kalendariumwydarzeń

16 opowieści

Poznaj KrakówCulture

Wkraczamy w 2023 rok mocnymi akcentami: to w końcu rok znaczących jubileuszy obchodzonych nie tylko w Krakowie. Wspominając je w cyklu krakowskich wydarzeń, patrzymy na ich dzieło jako przyczynek do współczesnego obrazu cywilizacji, sztuki, literatury, a także jako punkt wyjścia do kolejnych artystycznych i naukowych poszukiwań.