Lato’24

Na scenach lata

Koncerty, wystawy, festyny i pikniki, otwarcie nowego parku, a nawet konferencja o zmienianiu przestrzeni miasta przez kulturę… Lato zapowiada się intensywnie!

Wakacje nadchodzą zwykle wraz z Wiankami: program przygotowany w szerokiej współpracy instytucji kultury zachęca tłumy krakowian do odwiedzenia bulwarów wiślanych, ale obejmuje także inne zakątki miasta – od Kazimierza, przez Planty i dzielnicę Wesoła, aż po miasteczko studenckie i Bronowice. Koncerty, festyny i pikniki, otwarcie nowego parku, a nawet konferencja o zmienianiu przestrzeni miasta przez kulturę… Pierwszy weekend lata zapowiada się intensywnie! Tym bardziej że równolegle rozpoczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej, jak co roku wypełniający przestrzenie Kazimierza dziesiątkami koncertów, spotkań, wystaw czy warsztatów.

Początek lipca to kolejne wydarzenia: Festiwal Miłosza, czas poetyckiej refleksji nad obrazem naszej rzeczywistości nabiera szczególnego znaczenia w Roku Miłosza – twórcy, którego wichry XX wieku doświadczyły szczególnie: nieprzypadkowo hasłem tegorocznego festiwalu jest tytuł jego tomu Ocalenie. EtnoKraków/Rozstaje rozgrywać się będzie na Wesołej i Kazimierzu, Teatr KTO zaprezentuje w otwartych przestrzeniach miasta kolejną odsłonę Ulicy, jubileuszowy 20. Festiwal Muzyki Polskiej zaprezentuje koncerty w świątyniach i salach koncertowych miasta od Nowej Huty po Filharmonię.

W letniej panoramie krakowskich wydarzeń nie może zabraknąć festiwali tańca.

To także czas ostatnich punktów programu Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej oraz wydarzeń Royal Opera Festival. Niedziela Nowoorleańska oficjalnie zainauguruje Summer Jazz Festival Kraków, rozpoczęty już w czerwcu koncertem Brada Mehldaua i trwający aż do początku września.

Cykl Krakowskich Nocy, świętujący osiągnięcia różnych dziedzin kultury, doczeka się czterech kolejnych odsłon: od czerwcowych Nocy Teatru i Tańca, poprzez lipcową Noc Jazzu, aż po sierpniową, nastawioną na pokazywanie niedostępnych na co dzień skarbów dziedzictwa Noc Cracovia Sacra. Do sakralnych motywów – tym razem w muzyce – nawiązuje wprost sierpniowy festiwal Musica Divina, od takich wątków nie stroni również tradycyjny festiwal Muzyka w Starym Krakowie. W letniej panoramie krakowskich wydarzeń nie może zabraknąć festiwali tańca – historycznego w wydaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz współczesnego w Nowohuckim Centrum Kultury.

Wiele z tych festiwali wychodzi ze swoim programem w całości lub w części w miejskie plenery…

…a przecież w całym bogactwie miejsc i wydarzeń znajdziemy jeszcze wiele innych okazji do spędzenia czasu pod niebem Krakowa: od koncertów i festiwali rockowych, poprzez festyny i targi, po sceny i ekrany ustawiane także w scenerii miejskiej zieleni i nad zbiornikami wodnymi. Wiele tych wątków łączy się podczas BNP Paribas Green Film Festival, wydarzenia stawiającego na ekologię i otwierającego festiwalowe miasteczko pod Wawelem. Z kolei w poszpitalnej dzielnicy Wesoła, która stopniowo przekształca się w nową kreatywną dzielnicę Krakowa w samym sercu miasta, trwać będzie Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City, czyli plenerowy pokaz obiektów związanych ideą z charakterem tego miejsca.

A skoro już o sztuce mowa, to warto udać się na jedną w wystaw wracającego Miesiąca Fotografii – od tego roku odbywającego się w formule biennale – zajrzeć na Wawel na prezentację lwowskiej rzeźby rokokowej, do Muzeum Narodowego na Uskrzydlone. Putta w sztuce renesansu czy poznać nieco zapomnianą postać malarza Wincentego Wodzinowskiego, piewcy podkrakowskiej wsi, współtwórcy słynnej Panoramy Racławickiej. O najnowszych trendach sztuki współczesnej dowiemy się natomiast podczas międzynarodowych targów Art Fair Krakow.

Latem w Krakowie nie zamykają się drzwi do kultury: na scenach w budynkach i w plenerze, w centrum miasta i w przestrzeniach rekreacyjnych będzie efektownie i intrygująco, pogodnie i refleksyjnie, z rozmachem i kameralnie – a przy tym zawsze ciekawie!

Kraków letni zaskakuje, skłania do wypraw, spotkań i odkrywania sekretów miasta – o całym tym bogactwie w jego odświętnym i codziennym wymiarze informujemy na portalu karnet.krakowculture.pl.

Redakcja Kraków`Culture

Wiosna’24

Kalendariumwydarzeń

16 opowieści

Poznaj KrakówCulture

Podziwiamy kulturę w jej odświętnych i codziennych manifestacjach, od największych festiwali, koncertów czy monumentalnych wystaw po setki comiesięcznych spotkań i artystycznych odkryć. Za tym imponującym obrazem kryją się niewyczerpane źródła kulturalnego dziedzictwa Krakowa, opowieści, które inspirują i są punktem odniesienia dla współczesnych twórców.