Lato’23

Żywioły lata

Historia i współczesność, sztuka wysoka i radosna rekreacja, na poważnie i na wesoło – lato w Krakowie prezentuje się niezwykle atrakcyjnie dla mieszkańców i przybywających tu gości.

Na początku lipca obchodzimy setne urodziny Wisławy Szymborskiej! Choć sama nie przepadała za jubileuszami i nie życzyła sobie pompatycznych ceremonii, to pomnik, który przygotowali dla niej krakowianie, z pewnością by zaakceptowała:
2 lipca otwiera się w samym centrum miasta park Wisławy Szymborskiej, nowy teren zielony z licznymi akcentami przywołującymi postać i twórczość poetki.

A to dopiero początek krakowskich wydarzeń, wystaw i spotkań w ramach ogłoszonego przez Senat RP Roku Szymborskiej. Z pewnością będziemy wspominać naszą Noblistkę już podczas lipcowego Festiwalu Miłosza!

Feeria niezliczonych letnich wydarzeń rozpocznie się już w końcu czerwca. Tradycyjnie czas wakacji otwierają Wianki w Krakowie, niemal natychmiast po nich rusza Festiwal Kultury Żydowskiej – warto podkreślić, że po pandemicznej przerwie spotkamy się znowu na finałowym koncercie Szalom na Szerokiej – a w lipcu do tego doborowego towarzystwa dołączą festiwale EtnoKraków / Rozstaje i ULICA. Poważniejszą nutę wprowadzą Festiwal Muzyki Polskiej, Musica Divina czy Muzyka w Starym Krakowie, a pogoda i nastrój zachęcają także, by udać się w Małopolskę – na doroczne prezentacje muzyki dawnej w Starym Sączu i Bieczu.

Skarby dziedzictwa, ukryte na co dzień w chłodnych zakątkach krakowskich świątyń, przypomni nam Noc Cracovia Sacra.

Jej główny temat nawiązuje w tym roku do motywów florystycznych w sztuce. Liczne wystawy, a także koncerty i warsztaty przypomną nam o krakowskim wkładzie w wielowiekowe europejskie tradycje sztuki sakralnej. Nieco inne podejście do kolekcjonowania i prezentowania dzieł sztuki obrazuje wystawa w Klasztorku Muzeum Czartoryskich: to swoisty gabinet osobliwości, przedmiotów niecodziennych, których wartość opiera się przede wszystkim na związanych z nimi historiami i emocjami.

Lato to także święto jazzu, o czym przekonują organizatorzy Summer Jazz Festival Kraków. To wydarzenie potrwa dwa miesiące, a w kalejdoskopie codziennych koncertów przewidziano również koncerty gwiazd i wydarzenia specjalne. Dodatkowym akcentem będzie też Noc Jazzu od lat przyciągająca miłośników tego gatunku na plenerowe koncerty i jam sessions w krakowskich klubach.

Kraków jeszcze bardziej niż zwykle zachwyca w tym roku obfitością scen i miejsc koncertów pod gołym niebem.

Na bulwarach, w sąsiedztwie parków i instytucji kultury, w przestrzeniach postmilitarnych i postindustrialnych będzie można posłuchać licznych gwiazd muzyki popularnej, rockowej czy elektronicznej. Od Dworku Białoprądnickiego po Nowohuckie Centrum Kultury, od parku Bednarskiego po park Lotników, Kraków rozbrzmiewać będzie rytmami lata.

Wróćmy do jubileuszy: w 2023 roku przypominamy także postać wszechstronnego krakowskiego artysty i społecznika doby Młodej Polski Włodzimierza Tetmajera. Muzeum Krakowa przygotowało cykl poświęconych mu wydarzeń, a głównym odniesieniem do tego programu jest monograficzna wystawa w Pałacu Krzysztofory.

Kraków jeszcze bardziej niż zwykle zachwyca w tym roku obfitością scen i miejsc koncertów pod gołym niebem.

Tetmajer, którego Stanisław Wyspiański uczynił Gospodarzem w swoim Weselu, zaskoczy nas w tym roku niejeden raz. Natomiast Muzeum Narodowe w Krakowie i Międzynarodowe Centrum Kultury przypominają o tradycjach polsko-litewskiej wspólnoty, prezentując wystawy wpisujące się w obchody 700-lecia Wilna. To w końcu w Krakowie w wawelskiej katedrze wielki książę litewski Władysław Jagiełło został koronowany na króla Polski; dzięki niemu także Wilno uzyskało ostatecznie prawa miejskie.

Wydarzenia w plenerach i na ulicach miasta, w salach koncertowych i muzealnych, chwile refleksji w zaciszu świątyń to przecież nie wszystko – Kraków zachwyca zielenią, zachęca do rekreacji i piknikowania w scenerii parków i zalewów oraz malowniczych okolic miasta. Póki trwa lato, póki długie dni i ciepłe wieczory – korzystajmy!

Redakcja Kraków`Culture

Lato’23

Kalendariumwydarzeń

16 opowieści

Poznaj KrakówCulture

Rok 2023 przynosi nam mocne kulturalne akcenty: to w końcu rok znaczących jubileuszy obchodzonych nie tylko w Krakowie. Wspominając je w cyklu krakowskich wydarzeń, patrzymy na ich dzieło jako przyczynek do współczesnego obrazu cywilizacji, sztuki, literatury, a także jako punkt wyjścia do kolejnych artystycznych i naukowych poszukiwań.