Jesień’24

Gorąca jesień!

Niezależnie od mniej lub bardziej optymistycznych prognoz jesień zapowiada się gorąco – to przecież początek sezonu teatralnego, czas festiwali i wydarzeń, w który zarówno instytucje, jak i odbiorcy wkraczają ze świeżą energią. A Kraków ma się czym pochwalić!

Choćby i pogodą ducha, bo na początku września wraca do nas wyjątkowo radosny (i dłuuugi!) Marsz Jamników. Muzycznie – bo obok żelaznych punktów festiwalowej jesieni w postaci doskonale znanych, choć wciąż potrafiących zaskakiwać programem, festiwali Unsound i Sacrum Profanum przybyło nam kilka mocnych pozycji w kalendarzu: utrwalający swoją rangę, organizowany przez Filharmonię Krakowską na początek sezonu artystycznego Festiwal Szymanowski / Polska / Świat nie ogranicza się do repertuaru znakomitego patrona i proponuje świeże spojrzenia na prezentowane dzieła. Organizator Festiwalu Opera Rara Kraków – Capella Cracoviensis – konsekwentnie rozszerza wcześniejszą zimową formułę i jesienią proponuje nam oryginalny program oraz pomysłowe zwieńczenie tej części cyklu podczas październikowych obchodów World Opera Day.

Jeśli dołożymy do tego Kraków Jazz Week, czyli tydzień pod znakiem konkursu im. Zbigniewa Seiferta oraz wyczekiwanego z niecierpliwością programu i konkursu Jazz Juniors, a także eksperymentujący z dźwiękiem i obrazem Audio Art, to panorama dźwięków jesieni rozpina się na pełnej muzycznej skali. A przecież nie można zapominać choćby o koncertach w Tauron Arenie Kraków, gdzie zawitają m.in. Nick Cave & the Bad Seeds czy ojciec i syn Andrea i Matteo Bocelli.

Nowości także w teatrze!

Obok świeżych i budzących emocje premier zauważmy nowy festiwal organizowany przez Teatr KTO pod intrygującym tytułem Ciało i Czas stawiający zarówno na spektakle, jak i działania edukacyjne i spotkania z twórcami. Z kolei Festiwal Otwarcia – Teatr Międzynarodowy to inicjatywa Teatru Ludowego wykorzystująca potencjał Teatralnego Instytutu Młodych, która – jak nietrudno się domyślić – stawia na najciekawsze inscenizacje dla młodzieży, niestroniące od eksperymentu i wykorzystywania nowych technologii.

Apogeum literackich wydarzeń roku to Festiwal Conrada, po raz pierwszy pod nowym kierownictwem, a do tego pamiętający o obchodach Roku Miłosza i skoordynowany w czasie z niezwykle popularnymi Targami Książki w Krakowie. Hasłem Conradowego święta będzie w tym roku „Autentyczność”. Literacka jesień zaczyna się jednak już w połowie września wydarzeniami Kongresu Futurologicznego, który nie tylko nawiązuje tematyką do dzieł i wizji Stanisława Lema, ale też stanowi okazję do spotkania szeroko pojętej książkowej branży.

Utytułowany filmowy festiwal Etiuda&Anima…

…oryginalny Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab eksperymentujący na styku sztuki i technologii w przestrzeni miasta i przestrzeni wirtualnej czy projekt Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie prezentujący najciekawsze krakowskie inicjatywy w dziedzinie projektowania – dopełniają obrazu festiwalowej jesieni. A do tego dochodzi jeszcze Open Eyes Art Festival 2024, wydarzenie stworzone niegdyś jako artystyczna oprawa kongresu Open Eyes Economy Summit, które z czasem nabrało autonomicznego charakteru i stało się wielowątkową prezentacją sztuki w różnych częściach Krakowa, tym razem organizowane pod hasłem „Dusza Europy”.

I tak oto dotarliśmy do propozycji wystawienniczych – tu również spektrum wydarzeń podgrzeje naszą ciekawość. Trzeba koniecznie wybrać się do Pałacu Sztuki na jubileuszową wystawę Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, by zobaczyć dzieła Wyspiańskiego, Malczewskiego, Mehoffera czy Wyczółkowskiego, zaś na Wawel – by zwiedzić koronną (nomen omen) tegoroczną ekspozycję Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu, zaprojektowaną i zrealizowaną oryginalnie i z rozmachem. O najwybitniejszych krakowiankach opowie Muzeum Krakowa (Siłaczki), Muzeum Narodowe proponuje retrospektywne spojrzenie na jedną z artystycznych grup, które wywarły ogromny wpływ na obraz polskiej sztuki współczesnej (Kapiści. Sto lat!), zaś podejmujące zagadnienia trudnego dziedzictwa Międzynarodowe Centrum Kultury prezentuje Socmodernizm. Architekturę Europy Środkowej czasu zimnej wojny.

Zmęczeni odwiedźmy Bunkier Sztuki, gdzie do zwolnienia zabójczego rytmu życia namawiać nas będzie Olga Pawłowska w indywidualnym pokazie o wiele mówiącym tytule 30 uderzeń na minutę. Pamiętajmy o wystawach fotograficznych: Zniknij nad Wisłą przypomina postać i prace Konrada Pustoły (1976–2015), cenionego polskiego fotografa zwracającego uwagę na wpływ kwestii społecznych i ekonomicznych na polski pejzaż, zaś dzięki wystawie World Press Photo w Nowohuckim Centrum Kultury spojrzymy na trudne problemy współczesności okiem obiektywu najlepszych fotoreporterów z całego świata.

Ruszajmy!

O całym bogactwie jesiennych wydarzeń w Krakowie w ich odświętnym i codziennym wymiarze informujemy na portalu karnet.krakowculture.pl.

Redakcja Kraków`Culture

Wiosna’24

Kalendariumwydarzeń

16 opowieści

Poznaj KrakówCulture

Podziwiamy kulturę w jej odświętnych i codziennych manifestacjach, od największych festiwali, koncertów czy monumentalnych wystaw po setki comiesięcznych spotkań i artystycznych odkryć. Za tym imponującym obrazem kryją się niewyczerpane źródła kulturalnego dziedzictwa Krakowa, opowieści, które inspirują i są punktem odniesienia dla współczesnych twórców.