Czas czytania ok. 4 minut
środa, 30.06.2021
Czas na sezon letni!

To już drugie wydanie kwartalnika „Kraków Culture”, tym razem firmowane na okładce maską z projektu Orfeo & Majnun.

 

W letnim numerze przeczytamy o kreatywnym podejściu do programowania wydarzeń w czasie pandemii. Zerkniemy na przegląd krakowskich galerii oraz zestaw rekomendacji na kulturalne lato. Dowiemy się, gdzie oddać się lekturze w Krakowie, a niecodzienną zawartość swojego plecaka zdradzi sam Jakub Józef Orliński. Zagłębimy się także w tematy związane z ekologią, wielokulturowością czy poezją. Bezpłatny kwartalnik od 5 lipca będzie dostępny w blisko 200 miejscach w Krakowie i na www.krakowculture.pl.

 

Miasto Kraków wspólnie z KBF rozwija narzędzia wymyślone i opracowane w trudnym czasie pandemii. Kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał nowy projekt Kraków Culture, którego założeniem jest porządkowanie różnorodności oferty kultury i prezentowanie jej w ujęciu sezonowym.

 

Sezon letni

 

Festiwale, premiery, koncerty, spotkania – sezon letni Kraków Culture trwa. W wakacje krakowskie instytucje kultury i festiwale wychodzą w plener. Do końca sierpnia, obok licznych powodów, by na nowo odkrywać unikalne dziedzictwo miasta, znajdziemy też sporo wyśmienitych okazji, by zanurzyć się we współczesnej kulturze.

Od 4 lipca łącznie ponad sto koncertów, w tym występ kwartetu Branforda Marsalisa, przygotował Summer Jazz Festival Kraków. Festiwal Miłosza będzie idealną okazją do odwiedzenia nowego miejsca na mapie krakowskiej kultury – Pałacu Potockich. 8 lipca rozpocznie się Festiwal Muzyki Polskiej, a Festiwal Teatrów Ulicznych rozpocznie realizację pierwszej części programu tegorocznej ULICY. ICE Kraków ponownie zaprasza w swoje progi – 17 lipca, podczas aż dwóch koncertów spotka się z krakowską publicznością Jakub Józef Orliński. Znów zatracimy się w wieczornych i nocnych spotkaniach z kulturą w ramach Krakowskich Nocy. Kraków Culture Summer połączy letnie wydarzenia w unikalnej przestrzeni parku Jordana w weekendy między 6 a 29 sierpnia. Dopełnieniem wakacyjnego programu będzie zorganizowana w sobotę 4 września Parada Smoków. Pełne kalendarium letniej odsłony Kraków Culture można znaleźć na krakowculture.pl/kalendarium.

 

Drugi numer „Kraków Culture”

 

 

W drugim wydaniu kwartalnika przeczytamy o najważniejszych osiągnięciach i problemach krakowskiej (i nie tylko krakowskiej!) kultury.

 

O tym, jak kultura dostosowuje się do świata żyjącego w rytm informacji o rozwoju pandemii, opowiadają szefowie krakowskich wydarzeń i instytucji: Jerzy Zoń (Teatr KTO, ULICA Festival), Jan Słowiński (EtnoKraków/Rozstaje) czy Izabela Błaszczyk (KBF, Kraków Culture Summer). Rolę społeczności zebranej wokół festiwalu Musica Divina w dobie niełatwych decyzji podkreśla jego organizator Łukasz Serwiński.

 

Nie uciekamy od innych ważkich tematów: o koniecznym aliansie kultury i ekologii w chwili, gdy ważą się losy Ziemi, pisze na łamach „Kraków Culture” Kamil Wyszkowski. Organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej pochylą się nie tylko nad tematem wielokulturowości, ale również nad zagadnieniem kobiecości w kulturze i sztuce żydowskiej diaspory. Koncert kantorek czy występ punkowej grupy Jealous poleca czytelnikom Julia Lorenc, zaś Janusz Makuch wyjaśnia symbolikę ognia – głównego motywu tegorocznego festiwalu.

 

Zagubionym wśród wielości języków, którymi przemawia do nas świat, w sukurs przychodzi poezja podczas tegorocznego Festiwalu Miłosza. Niezwykłą atmosferę miasta sprzed 500 lat przywołają wydarzenia zorganizowane wokół 500-lecia zawieszenia Dzwonu Zygmunt. Do historii międzynarodowych – japońskich! – wątków w nieco późniejszych dziejach Krakowa nawiązuje kuratorka wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie Hokusai. Wędrując… Beata Romanowicz. Z kolei o znaczeniu Festiwalu Muzyki Polskiej w pielęgnowaniu skarbów kultury przypomina Mateusz Borkowski.

 

„Tylko sztuka nas uratuje” – podsumowuje Łukasz Gazur w subiektywnym przeglądzie krakowskich galerii. Osobisty zestaw rekomendacji na kulturalne lato przedstawia Aga Kozak, a Maciej Jakubowiak wyznaje, gdzie najlepiej oddać się lekturze w Krakowie.

 

 

Letnie wydanie „Kraków Culture” ukaże się w poniedziałek, 5 lipca. Bezpłatny kwartalnik jest dystrybuowany w punktach sieci InfoKraków, a także w instytucjach kultury, miejscach wydarzeń, księgarniach, lokalach gastronomicznych i hotelach. Magazyn będzie także dostępny w postaci elektronicznej na stronie www.krakowculture.pl

 

Organizatorami Kraków Culture są: Miasto Kraków i KBF.